به “برنامه 28 روزه ترک سیگار هوشمند” خوش آمدید.

نیکوتین ماده شیمیایی روان‌گردان اصلی موجود در سیگار، اعتیادآور است. مصرف نیکوتین بزرگترین عامل منفرد قابل پیشگیری مرگ و میر در سطح جهان است.

سیگار بیشتر از همه، منجر به بیماری‌های قلبی، کبدی و ریوی می شود و عامل خطر اصلی برای بیماری‌هایی همچون سکته قلبی و مغزی، بیماری‌های مزمن انسدادی تنفسی و سرطان ها به خصوص سرطان ریه، حنجره و پانکراس و فشار خون بالا می باشد. دخانیات  سالانه عامل ۲۲ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان در جهان است که تقریباً یک میلیون نفر از این قربانیان بر اثر ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار می‌میرند. همچنین سیگار کشیدن موجب فرسودگی مغز شده، بر حافظه و یادگیری و منطق افراد تأثیر منفی می‌گذارد و سبب کاهش قابلیت‌های شناختی می‌شود.

در ایران، ۱۱ تا ۱۴ درصد مردم سیگاری اند و سالانه بین 60 تا 65 میلیارد نخ سیگار مصرف می شود. تخمین زده می شود در کشورمان، حداقل سالی ۱۱ هزار نفر به دلیل دخانیات فوت می‌کنند و سالانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف مصرف سیگار می‌شود. ۲ تا ۳ برابر این میزان، یعنی رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز صرف هزینه‌های بهداشتی و درمانی مرتبط با مصرف دخانیات در ایران می‌شود.

نگاهی به برنامه “ترک سیگار هوشمند”

 “ترک سیگار هوشمند” مجموعه ای از امکانات برای “ترک سیگار” است. هدف اصلی در آن، برنامه ریزی ترک سیگار متناسب با ویژگی های فردی شماست. در این برنامه، از ابزارهای تلفن همراه از جمله پیام های رسان موبایل و اپلیکیشن موبایل استفاده شده است.

ترک سیگار هوشمند، برنامه ای 28 روزه و منطبق بر دستورالعمل کشوری مراکز مشاوره کنترل دخانیات می باشد که طی آن علاوه بر سازوکارهای هوشمند، درمان جایگزین نیکوتین (NRT) شامل آدامس یا برچسب نیکوتین استفاده می شود.

برنامه برای افرادی که طی برنامه 4 هفته ای موفق به ترک سیگار نشوند برای 4 هفته دیگر، ادامه می یابد. 1، 3، 6، 12 و 24 ماه پس از ترک، کاربر در ارتباط با تداوم ترک یا بازگشت به سیگار مورد پیگیری قرار می گیرد.

در این برنامه، یک اپلیکیشن موبایل نیز به شما معرفی می گردد؛ شما می توانید مسیر نقشه راه کمپین را از طریق آن، طی نمایید. دیالوگ های هوشمند برای ارزیابی وضعیت روحی کاربر پس از ترک و دلایل هوس به سیگار و کنترل آن (از جمله در موارد استرس های شغلی) از دیگر ویژگی های برنامه می باشد.

انتخاب مناسبت خاص برای روز ترک و تعیین اهداف مهمتر از نظر کاربر برای ترک در زمره سازوکارهای تدارک دیده شده در این برنامه و در اپلیکیشن موبایل می باشد.

ارسال پیام های انگیزشی و آموزشی، مشاوره های هفتگی برای ترک بصورت گروهی و برنامه های آموزش چندرسانه ای و حضوری با امتیاز ضمن خدمت برای کارکنان دولت نیز در طی برنامه 4 هفته ای کمپین و ماه های پس از آن، تدارک دیده شده است.

از ارزش های اصلی برنامه، می توان به شخصی سازی متناسب با نیاز هر کاربر (Personalized)، ارائه خدمات هوشمند (Smart)، ارتباط مستمر و روزانه (Continuous)، مدل های ارزیابی و بازخورد(Feedback) و بهره گیری از مدرن ترین ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله فناوری های موبایل  اشاره کرد.

 این برنامه،  در قالبیشاد و مفرح (Fun) و بازیگونه (Gamification) ارائه گشته و بسیاری از خدمات آن بجز مشاوره ها، بصورت رایگان ارائه می شود.

همچنین مشاوره های آنلاین با برترین مشاوران کشور صورت می گیرد. مشاوره ها با مدرن ترین سیستم مشاوره به طریقه صوتی، تصویری و پیامکی انجام می گردد.

یکی از ماموریت های  سامانه، معرفی مراکز ترک سیگار برای مراجعات حضوری و مشاوره می باشد. برای معرفی مراکز درمانی و کلینیک های ترک سیگار در نزدیکی شما، از یک سامانه مکان یاب جغرافیایی استفاده شده است. شما می توانید با استفاده از این سامانه،  مشاوران نزدیک  به محل سکونت یا محل حضور خود را شناسایی کنید و به وی مراجعه نمایید.

علاقمندان همچنین این فرصت را دارند که بدون محدودیت جغرافیایی و حتی در دورترین نقاط ایران، در وبینارهای آموزشی حضور یابند و سوالات خود را بصورت زنده مطرح نمایند.

برنامه هوشمند ترک سیگار، توسط جمعی از خبرگان  با همکاری مهندسان و کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و تقدیم تان شده است.

پس از اتمام اجرای کمپین، جشن ترک سیگار پیش بینی شده است که طی آن از افرادی که موفق به ترک سیگار شده اند با اهدای لوح تقدیر در صورت امکان، جایزه ای از طرف سازمان)، تقدیر می شود.

آرزوی ما شادکامی، پیروزی و سلامتی روزافزون شماست.